Excursie Historische Vereniging Westerwolde op 19 september 2015.

door Jan S.A. Huizing

Zaterdag 19 september 2015 vertrokken 68 deelnemers in een grote bus naar.Noord-Groningen voor de excursie naar de laatste rustplaatsen van personen die een verbinding hadden met Westerwolde. Begonnen werd in de gerestaureerde kerk te Farmsum, waar onlangs een grote hoeveelheid grafstenen te voorschijn kwamen. Deze zijn inmiddels gerestaureerd en in de kerk opgesteld. De belangrijkste familie in Farmsum was de familie Ripperda, die er ook hun borg hadden staan. Zij hadden nauwe familiebanden met de bekende Addinga’s van de burcht te Wedde. Vervolgens was de Petrus en Pauluskerk in Loppersum aan de beurt. Nabij Loppersum woonde indertijd Jurjen van Munster, die tussen 1532 en 1536 drost van Westerwolde was en ook proost van deze kerk is geweest. Na de lunch in het schathoes van de Menkemaborgte Uithuizen werd de Bartholomeuskerk te Stedum bezocht. Hierin bevindt zich het praalgraf van Adriaan Clant, die namens de Ommelanden zijn handtekening zette onder het vredesverdrag van Munster in 1648. Zijn voorvader Eilco was in 1532 getrouwd met Margaretha Addinga. Na haar overlijden begon de familie een zeer langdurig proces om het bezit van de Heerlijkheid Westerwolde, dat echter niet werd gehonoreerd. De familie bepaalde in belangrijke mate het interieur van de kerk.


DSC07814 DSC07817
Zerk voor Hero Maurits Ripperda 1633 (Farmsum)
Vaas van een borg, thans gerestaureerd en in gebruik als doopvont (Farmsum)DSC07838
Deksteen grafkelder Jacob Ripperda 1625 (Farmsum)
DSC07843
Kerk Loppersum
DSC07871 DSC07872
Gewelfschildering Loppersum
DSC07935 DSC07941
Kerk Stedum rouwbord
Rouwbord Johan Clant 1694
DSC07980DSC07954 Praalgraf Adriaan Clant
Detail praalgraf Adriaan Clant

Geef een reactie

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Deze site gebruikt Akismet om spam te verminderen. Bekijk hoe je reactie-gegevens worden verwerkt.